نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

برای آنکه بتوانیم رنگ مورد نظر خود را برای بخش های مختلف طرح پیشنهادی که درزمینه هایی هم چون اداری، مسکونی، تجاری و … شناخته و به کار ببریم این است که اصول انتخاب رنگ را بشناسیم تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم .دراین قسمت به شرح مختصری ازاصول انتخاب رنگ می پردازیم.

اصول انتخاب رنگ:

یکی از مهم ترین عناصر بصری که تاثیر بسزایی در نظر بییننده ایجاد میکند رنگ است که باتوجه به سلیقه های مختلف تعریف می شود. شخصی که دوست دارد در زمینه طراحی تا حدودی تسلط کافی داشته باشد و بتواند به آسانی حتی دکوراسیون داخلی خانه خود را بچیند باید رنگ را بشناسد و متناسب با سلیقه خود رنگ را انتخاب کرده یا حتی ترکیب نماید. بنابراین ما قصد داریم در این مقاله افراد مختلف حتی مبتدی را با نحوه انتخاب رنگ آشنا کنیم.

چرخه رنگ:

از مهم ترین ابزارها می توان به چرخه رنگ اشاره کرد که با استفاده از این چرخه از ابتدای کار می توان  نتیجه را حدس زد و با  قدرت رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرد و یا با این روش رنگ های مختلف را ترکیب نمود تا بتوانیم  به رنگ دلخواه دست پیدا کنیم.

مشخصات رنگ:

برای استفاده از رنگ ها باید اطلاعاتی را با توجه به مشخصات رنگ داشته باشیم. همه رنگها سه مشخصه اصلی دارند: 1-ته مایه رنگ 2 –خلوص 3-درجه  تیرگی  و روشنی

ته مایه (HUE): برداشت اول از رنگ که بیشتر دررنگ های اصلی زرد و آبی و قرمز به چشم می آید.

خلوص(SATURATION): به میزان خالص بودن رنگ یا ترکیب رنگ با رنگ خاکستری گفته می شود که هر قدر رنگ خاکستری به رنگ ها اضافه شود غلظت آن ها تغییر می کند. هرچه رنگ خاکستری بیشتر شود خلوص کمتر و رنگ ها مات می شوند. برعکس هرقدر رنگ خاکستری کمترشود رنگ ها  شفاف تر و صاف تر دیده می شوند.

درجه تیرگی روشنی (VALUE): به میزان تیرگی روشنی رنگ ها و هم چنین شفافیت رنگ ها که با رنگ سیاه و سفید ترکیب می شوند بستگی داردکه رنگ سیاه کمترین ارزش در رنگ بندی  و رنگ سفید دارای بیشترین  ارزش می باشد.

بنابراین رنگ، اصلی ترین عنصر در دکوراسیون داخلی می باشد.  برای آن که بتوانیم میان خودمان و فضای خانه  ارتباط برقرار کنیم باید از رنگهای متفاوت استفاده کرده و خود را به رنگهای خنثی  و کم رنگ محدود نکنیم و خود واقعی را درمحیط خانه به نمایش درآوریم.