اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی

استفاده از لامپ های رشته ای برای نوردهی گزینه مناسبی نمی باشد و فقط از لحاظ فانتزی و دکوراتیو بکار برده می شوند. بهتر است در کنار کلیدهای برق از کلید های سوئیچی برای تنظیم روشنایی لامپ ها استفاده شده تا بتوانیم براساس نیازمان روشنایی محیط را تنظیم کنیم. این سبک از نوردهی آرامش بیشتری را به همراه دارد و بخصوص در آشپزخانه های کلاسیک استفاده از این نورپردازی به این بخش کمک خواهد کرد.

انتخاب طیف رنگ مناسب در دکوراسیون:

رنگ نوری که در خانه استفاده می شود اهمیت زیادی دارد. استفاده از نور زرد فضای خانه را تیره و کوچک نشان می دهد اما برای چشم مناسب تر از نور سفید می باشد. نور سفید با آنکه فضای خانه را بزرگ و دلباز نشان می دهد اما به تنهایی کافی نیست چون فضای خانه را کسل کننده و یکنواخت می کند. پس برای استاندارد روشنایی بهتر، این دو نور باید باهم ترکیب شوند تا بهترین انعکاس را روی اجسام خانه داشته باشند.

قائده روشنایی هال و نشیمن:

قانون نورپردازی این قسمت ها به این صورت است که حتما نباید از چهار گوشه خانه استفاده کنیم. تا حد امکان از سه گوشه اتاق استفاده کنیم و برای زیبایی بیشتر می توانیم یکی از این روشنایی ها را روی یک تابلو ، گلدان و یا حتی یک صندلی خاص قرار دهیم. در نور اتاق نشیمن باید از نورهای ترکیبی بهره برد یعنی زمانی که یک چراغ رومیزی روشن است باید در نقطه دیگر از یک آباژور زمینی استفاده کنیم.

نورپردازی سالن پذیرایی:

در سالن پذیرایی مهم ترین منبع نورپرداری استفاده از لوستر است. هر چند که استفاده از هالوژن های مخفی و آباژورها مناسب تر است. این مدل نورپردازی، دکوراسیون را به سمت مدرن هدایت می کند اما مهم تر این است که در نشیمن از همه منابع نوری استفاده شده باشد. بنابراین با نورپردازی مناسب درخانه علاوه بر لذت بردن از فضای آن از حس کسل کننده و بدون هارمونی فاصله خواهیم گرفت.